احياى شعاير دينى و تحمل پذيرى امنيت را تامين و مشکلات را کاهش مى دهد

قاضى محمودالحسن جاهد

افغانستان کشور اسلامى است که براى حاکميت اسلام قربانى هاى زيادى داده شده است اما دولتمردان فعلى به قربانى هاى ملت مسلمان افغان توجه نداشته براى احياى شعاير دينى گام بر نمى دارند، برعکس به نام آزادى و ديموکراسى، اسلام تحت ضربات کوبنده ايده هاى غير اسلامى قرار گرفته راه را براى بى بندوبارى ها باز ساخته است.

هرگاه متوليان امور به احياى شعاير دينى توجه نمايند و بر اصول ثابت اسلامى در جامعه عمل کنند مشکلات کاهش مى يابد و نصرت الهى برما سايه افگنده سعادت و خوشبختى دامنگر اين مرز و بوم ميگردد.

کشور ما و مردم متدين افغانستان به صلح نياز مبرم داشته از بى ثباتى و نا امنى و جنگ رنج مى برند- هرگاه صلح و سازش و امنيت استقرار يابد در ابعاد مختلف، ترقى و پيشرفت هاى چشمگير به دست آمده راه نفوذ بيگانگان مسدود و استقلال و آزادى کشور تضمين ميگردد. هر فرد افغانى خصوصاً دولتمردان مکلفيت و مسؤليت دارند تا براى رسيدن به اين هدف برنامه ريزى نمايند و با اخلاص و صداقت کار کنند. اگر امنيت در کشور ما تامين شود و دست هاى اجانب کوتاه گردد و مردم با همآهنگى کامل در کنار هم قرار گرفته به مثابه اعضاى جسد واحد کار کنند، دشمنى ها به دوستى و صميميت تعويض شده راحت و آسايش نصيب اين قوم شجاع و دلير ميگردد.

ما نبايد منتظر برنامه هاى ديگران باشيم و نبايد توقع خير و صلاح از بيگانگان داشته باشيم، خود آستين را بر زده با بدست گرفتن برنامه هاى کارى مفيد و سازنده در صحنه هاى سياسى، اجتماعى و اقتصادى حضور فعال پيدا کنيم. خير و صلاح کشور و مردم خود را خود مى دانيم و براى حل مشکلات مردم و وطن با زبان مردم خود، خود آشنائى داريم – بيائيد بيش از اين وقت را ضايع نکنيم و مردم را بيشتر به رنج و تکليف نيندازيم آنچه در قدرت ما و مربوط به ما است، آنرا انجام دهيم و تعلل و کارشکنى نکنيم، بهانه گيرى ها و اعتراضات بى مورد و مشکل زا را کنار بگذاريم چنان فکر کنيم که اين وطن مربوط به همه افغان هاى وطن دوست و خدا پرست است، براى حذف يکديگر نه تلاش کنيم و نه تبليغات دروغين و حرف هاى اضافى را به زبان بياوريم.

با سينه فراخ و حوصله اى کامل با قضايا برخورد نمائيم، پيش از آنکه وارد عمل شده به حرف و سخن آغاز کنيم تامل و تفکر کنيم، با ژرف نگرى ها و دور انديشى ها آشناى حاصل نموده همه چيز را سطحى ننگريم از سطحى نگرى و خود پسندى و ناديده گرفتن مردم دورى گزينيم، بدانيم که کشور ما به کار مخلصانه اى دوامدار نياز دارد هيچ فرد افغان و هيچ گروه خاص به تنهايى براى از بين بُردن مشکلات و انسجام بهتر ملت مسلمان افغان کارى اساسى را انجام داده نميتواند مگر اينکه ديگرانر ا در کنار خود جا داده دست نوازش را دراز نمايد و با ايجاد فضاى اعتماد جو سياسى و وضعيت حاکم را تغير داده مردم را در اعتماد و باور خود بگيرد، اينجاست که شرايط عوض شده از تير دشمنان و شکار اغيار مصؤن باقى مى مانيم.

اړوند مطالب

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Close