تبدیلی جنرالان یا پا به فرار از افغانستان؟

نویسنده: محمد نعیم حماد

جنرال جان نیکلسیون فرمانده اشغال گر ناتو در افغانستان بعد از چند سال ایفاء وظیفه روز گذشته در پایگاه نظامی بگرام از قدرت اش بر کنار، وبه جایگاه آن جنرال سکات میلر مقرر گردید.
نیکلسیون در وعده های که به بادار خود فرعون عصر (ترامپ) کرده بود، چنان شعار های میان خالی ومملو از لاف و گزاف داشت، که گویا هتلر نازی در افغانستان تعین گردیده.
نیکلسیون در اولین سخن رانی به هم پیمانان خود به این دو نکته زیاد تشدید داشت: نخست گروه داعش را از افغانستان ریشه کن می کند، و
دوهم مجاهدین سربه کف (طالبان) را وادار به نشست و مذاکرات میان این هر دو (دولت وطالبان ) می کند.
نیکلسیون در گام اول خود بر علاوه ریشه کن کردن داعش، مورد انتقاد بی شماری از سوی حلقات درگیر(دولت) در جنگ با مجاهدین(طالبان)
شد،که نام برده تمویل و حمایت داعش را می کند.
نیکلسیون نیز بارها از سوی سخنگویی امارت اسلامی (ذبیح الله مجاهد) مورد تنقید قرار گرفته، مجاهد اظهار داشت که هواپیماهای آمریکا خط جنگ میان داعش و طالبان را به نفع داعش بمباردمان میکند.
بعد اینکه مجاهدین سربه کف امارت اسلامی گروه داعش را در لغمان و سپس در جوزجان به همان شعار که داشتند (نابود کردن داعش) سر کوب کردند.
و شعار نیکلسیون (ریشه کن کردن داعش از افغانستان) هم سودی برجا نه گذاشت بلکه به تقویت و حمایت آن پرداخت.
دوهم؛ اداره ترامپ و نیکلسیون با پلان وپالیسی های شومی که داشت (آوردن فشار های مذهبی بالای طالبان ، کنفرانس جده، فتوای صلح، روی کار آمدن پرلتیان یعنی تحسن کننده گان صلح، کاروان صلح و غیره …. ) با همه یی اینها نتوانست که طالبان را به مذاکرات میان جانبین (دولت و طالبان)وادار کند.
آن سو موقف مجاهدین امارت اسلامی (طالبان) در برابر آمریکا غدار حل منازعات سیاسی از طریق نشست و گفتمان رو در رو با آمریکا بود نه دولت فعلی چرا که آغاز گر جنگ در افغانستان آمریکاست نه دولت.
آمریکا به رهبری ناتو خاک مقدس افغانستان را اشغال کردند، پس خاتمه گوه جنگ فعلی هم آمریکا پنداشته می شود.
تبدیلی جنرالان نشان دهنده ضعف سیاسی در امور مدیریت کاری دولت افغانستان است.
چرا که مجاهدین بعد از تجدید استراتیژی جنگی ترامپ نیرو وقدرت بیشتری را حاصل نمودند، فتح غزنی، سقوط بیش از ۲۴ ولسوالی ها را میتوان یاد کرد.
حال برای طاغوت عصر (ترامپ) وهم سنگرانی وی دو راه حل باقی مانده، یکی فرار شرمناک همچو از جنگ ویتنام از افغانستان، دوهم حل این بهران از طریق مصالحه سیاسی(نشست رو در رو طالبان با آمریکا) شاهد باشید! سکات میلر هم به سر نوشت تعریض جان نیکلسیون قرار میگرید.

اړوند مطالب

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Close