صلح خواهی آمریکا در افغانستان.. فقط یک پروسه خیالی

 نصرت جهش 

مردم افغانستان در خلای آرامش و صلح همواره قربانی میدهند صلح و زندگی مرفه از آرزو دیرینه مردم افغانستان است.

جنگ افغانستان از جمله درازترین و پر هزینه ترین جنگ های آمریکا است؛ از شروع اشغال امریکا تا کنون به مردم مظلوم این سرزمین سراب های صلح نمایش داده میشود که در حقیقت صلح و رسیدن افغانها به آن  در چوکات یک آرمان خیالی باقی مانده.

امریکا میخواهد توسط سیاست های ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پلیدانه اش طالب ها را اغوا ساخته و به نحوی به میز م‌ذاکره بکشاند و به سرنوشت مجاهدین اسبق دچار سازد .از همین رو از طرف رهبری آمریکا زلمی خلیل زاد  بهترین گزینه به خاطر ‍‍پروسه صلح در افغانستان برگزید چون این شخص کار کرد های موثری در گذشته در زمان مجاهدین داشت که توانست مجاهدین اسبق را به ګونه مفید به آمریکا  زیر بار آمریکا قرار دهد.

اما با این همه  آیا آمریکا در ادعاهایش ثابت است و صادق خواهد بود؟ در حالکه به همه واضح است که آمریکا در عمل خلاف ادعا هایش به پیش میرود.

  حملات هوایی و کشتار مردم به اوج اش رسیده است؛ قرار گزارش یوناما در شش ماه نخست امسال تلفات غیر نظامیان نسبت به سال گذشته 52 در صد افزایش یافته است که بیشترین ارقام کشته شده ها را زنان  و کودکان تشکیل میدهد ؛ قرار این گزارش 45 در صد این حملات توسط نیروهای بین المللی انجام شده است؛ همچنان یوناما از حمله بر خانه آموزگاری روز شنبه 22 سپتامبرسال جاری یاد آور میشود که منجر به کشته شدن 9 غیر نظامی شد.

به همین ترتیب گزارشی از بی بی سی این را میرساند که سازمان حقوق بشر افغانستان اعلام نموده است که در 9 سال گذشته کشته شده های غیر نظامی به 23000 فرد میرسد.

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا گفت که ارتش آمریکا در افغانستان در حال تعدیل تکتیک های جنگی در افغانستان است.

حملات وحشیانه هوایی در نکات مختلف افغانستان که منجر به کشته شدن تعداد بیشمار مردم شده است و در عین حال یاد آوری از صلح واضح میسازد که آمریکا در افغانستان خواهان صلح نیست چون جنگ استراتیژی مهم آمریکا را در افغانستان تشکیل میدهد زیرا افغانستان منطقه سوق الجیشی بوده است در عین حال از طریق این کشور و ورود داعش به این کشور به اثبات میرساند که امریکا میخواهد جنگ طویل المدت را در این کشور به راه اندازد.

مردم مسلمان و مظلوم افغانستان این نکته را باید واضح درک کنند که از امریکا هیچ گونه توقع صلح خواهی را نداشته باشید کشانیدن طالب به میز مذاکره دردی را دوا نخواهد کرد.

با زیر خط کشانیدن طالب امریکا میخواهد ‍زریعه داعش پروژه های طویل شان را دنبال کند نکته قابل یاد آور  این است که در موجودیت آمریکا برقراری صلح یک امر ناممکن است هیچ گاهی صلح در این خاک  در موجودیت آمریکا ممکن نخواهد بود بلکه دیگر هم و بیشتر از این در بهران ها و تنگناه های  وسیع قرار خواهیم گرفت همه باید بیداری سیاسی و فکری را از آن خود سازیم به جای این که فریب های اغوا گرانه غرب را بخوریم  در صدد دریافت راه حل واقعی برای نجات از این همه دغ دغه های زندگی که آمریکا ما را به آن مواجه ساخته هر روز قتل کشتار هر روز خانه های ما زیر بم های وحشیان قرن ویران میگردد.

راه حل را که اسلام عزیز برای ما تقدیم نموده باید چنگ زنیم نظام را که مطابق عقیده ما است و از عقیده ما نشات نموده  را باید بهترین راه حل دانسته و به آن چنگ زنیم  .

راه رسیدن به صلح و آرامش دایمی  را صرف میتوانیم در منزوی سازی آمریکا و ایجاد یک دولت واحد اسلامی دانست  وبس.

اړوند مطالب

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Close