نشست سران ناتو، ترامپ و اروپا

کیس مد // روزنامهء دی گاردین (بریتانیا)

ترجمه: حبیبی سمنگانی

هر بار چنین شده است، دونالد ترامپ به گونهء که سفر اروپا را به پایان رسانیده است اروپا را پریشان ساخته است، چنان معلوم می شود که ترامپ کارهای زیادی انجام داده است، مصاحبه های بی ربط داده است، میزبانان خود را رنجانیده است و طبق عادت به دروغگوی های خود ادامه داده است. روزنامهء بریتانیای «گاردین» سفر وی را Visit from Hell یعنی بازدید از جهنم عنوان داده است.

ترامپ به هر فرد نزدیک به خود لاف می زد که مردم بریتانیا با وی بسیار محبت دارند، اما در عین حال صدها هزار نفر بر ضد سفر وی به بریتانیا دست به تظاهرات زده بودند، تعداد بزرگی از اعتراض کنندگان کتبه های Stop Trump (ترامپ را متوقف بسازید) را بر دست داشتند و می گفتند : «ما با امریکا محبت و لیکن با ترامپ نفرت داریم».

چنانکه رهبران اروپا چند روز پیش در نشست سران ناتو اصرار داشتند که یک کشور، مردم آن و رهبر آن را جداگانه باید دید (یعنی لازم نیست که مردم و رهبر یک کشور یکسان باشند)، اگر چه اروپای ها هنوز به سبب این وضعیت در اضطراب هستند، اما امیدوارند که هرگاه مردم امریکا این حقیقت را درک بکنند که ترامپ چه اندازه نا اهل و منفور است، شاید برخورد دانشمندانه را پیش رو بگیرند. اما خبر بد نزد من اینست که با وصف این بازدید ناکام از اروپا، حد اقل در سطح امریکا به ترامپ ضرری نمی رسد.

هر چه اینکه، ترزامی (صدر اعظم بریتانیا)، عمانوئل (رییس جمهور فرانسه) و دیگر رهبران اروپایی که با ترامپ در امور اساسی و کلیدی نظر مخالف داشته اند. این نظرهای مخالف به جای اینکه مخالفت مردم امریکا با ترامپ را بیشتر بسازد، بر محبوبیت وی می افزاید. زیرا حامیان ترامپ به این نظر اند که برتری و ویژگی ترامپ همین است که وی از سائر رهبران جهان متفاوت است. نیز (امریکایی ها فکر می کنند که) ترامپ از همه بیشتر مفاد امریکا را ترجیح می دهد و هیچ باک و هراسی ندارد که رهبران دیگر کشورها چه فکر می کنند ، این در حقیقت قدر مشترک درمیان فکر ترامپ و مردم امریکا است.

عکسی را دیده باشید که در اثنای نشست سران ناتو گرفته شده است، عکس نشان می دهد که همه سران ناتو به طرف چپ نگاه دارند، اما ترامپ به تنهای به طرف راست نگاه می کند. من هرگاه این عکس را تویت کردم، حامیان و مخالفان وی تشریح کردند که این عکس از همه بهتر نمایان می سازد که فاصلهء بزرگی درمیان ترامپ و رهبران اروپا وجود دارد. چنانکه امید برده می شد بعضی ها گفتند این دروغ (یعنی فوتوشاپ) است، مخالفین ترامپ وی را چنان رییس جمهور امریکا خواندند که با متباقی جهان ربطی ندارد و تمسخر کردند که شاید ترامپ فرق راست و چپ را نمی داند. اما حامیان وی فکر کردند که ترامپ بادشاهی است که درمیان دیگران بسیار منفرد به نظر می آید.

از مدتی به این سو، جمهوری خواهان (Republicans) نسبت به دموکراتان چندان بر افادیت ناتو قائل نیستند. در سال گذشته، ۴۷ در صد جمهوری خواهان در مورد ناتو نظر مثبت داشتند. موضوع ناتو تنها مشکل جمهوری خواهان نیست، بلکه بارک اوباما (که دموکرات بود) نیز در مورد پالیسی های خودسرانهء بعضی اعضای ناتو شکوه و گله داشت.

ترامپ از همین اکنون پیروزی خود را (در برابر سران ناتو) اعلان می کند، لیبرال های تندرو امریکایی همچون روزنامهء نیویارک تایمز نیز درین مورد از ترامپ حمایت می کنند. روزنامه در اداریهء خود نوشته است : همه آن چیزهای را که اوباما از ناتو می خواست، ترامپ به دست آورد.

دلیل اصلی (اعلان پیروزی از سوی ترامپ) اینست که ترامپ می داند بازدید ناکام اروپا زیانی به وی ندارد، زیرا مردم امریکا به امور پالیسی خارجی چندان علاقه و دلبستگی ندارند، مردم امریکا همچون رییس جمهور شان در مورد سیاست های خارجی معلومات کافی ندارند و به این موضوع اهمیتی هم نمی دهند. مطالعات اخیر ثابت کرده است که اگر چه کاندیدان ریاست جمهوری امریکا در کمپاین ها و مناظرات شان در مورد پالیسی خارجی حرف می زنند و لیکن مردم امریکا در اثنای رای دهی، عموما موضوعات داخلی کشور را در نظر می گیرند.

دونالد ترامپ به حیث رهبر سیاسی و رییس جمهور امریکا (نسبت به سائر رهبران و رؤسای جمهور پیشین امریکا) یقیناً شخصیت جداگانه ای دارد، ستایل وی از دیگران متفاوت است، حرف های را که مردم با رسوخ امریکا در محافل شخصی شان می گویند، دونالد ترامپ همان حرف ها را علنا و صراحتا در مجالس عامه می گوید.

واقعیت اینست که الگوی «امریکا مقدم تر از همه» الگوی همیشگی پالیسی خارجی امریکا بوده است. البته، رؤسای جمهور که پیش از ترامپ گذشته اند به این باور بودند که ما این هدف را می توانیم توسط Liberal world order (یعنی نظام لیبرال جهانی) به گونهء بهتر به دست بیاوریم. به هر کیف، کشورهای اروپای هر چه زودتر راه و سمت خود را متعین بسازند و برای سرنوشت و آیندهء که بالادستی امریکا را متضمن نباشد برنامه ریزی بکنند، برای شان بهتر است.

اړوند مطالب

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Close