یادی آن سنگرداری، که استکبار جهانی را به زانو درآورد!

ابوالیاس جهادوال

قال الله تعالی:

مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّـهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا ﴿الأحزاب: ٢٣﴾.

ترجمه: از ميان مؤمنان مردانى‏اند كه به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا كردند برخى از آنان به شهادت رسيدند و برخى از آنها در [همين] انتظارند و [هرگز عقيده خود را] تبديل نكردند.

در این روزها سرخط بیشتر رسانه های داخلی و بین المللی و حتی شبکه های اجتماعی به شهادت ملا عبدالرحیم مشهور به ملا عبدالمنان مسوول مجاهدین امارت اسلامی در ولایت هلمند اختصاص داده شده است، عده‌یی از مبصرین خود فروخته شهادت وی را یک دست آورد بزرگ برای اداره دست نشانده کابل و حکومت امریکا می دانند، اما مجاهدین و مردم مجاهد پرور در فراق این ابر مرد تاریخ اشک می ریرند و آنرا یک ضایعه بزرگ برای امت اسلامی به‌خصوص مردم مجاهد پرور افغانستان می داننند.

ملا عبدالمنان از جمله مجاهدینی بود که در اوایل جوانی خو سلاح بر شانه کرد و در برابر اشغالگران روسی جنگید، بعد از شکست اتحاد شوروی  سابق و حکومت دست نشانده وی در شکستاندن لانه های شر و فساد و تحکیم پایه امارت اسلامی نیز تلاش های زیادی را به خرج داد و مسوولیت های گوناگی را در نقاط مختلف کشور بر عهده داشت. با تجاوز اشغالگران صلیبی به سرکردی امریکا بر کشور مان دوباره به میدان نبرد برگشت و با در نظرداشت شهامت، شجاعت، متانت و درایت و لزوم دید رهبری امارت اسلامی به حيث مسوول نظامی ولایت هلمند مقرر گردید که تقریباْ از ده سال بدينسو این مسوولیت را با کمال ایمانداری و هوشیاری بر دوش داشت که در نتیجه زحمات  و رشادت های وی ۹۵ در صد خاک این ولایت از لوث اشغالگران و نوکران داخلی آنها آزاد گردید.

قرار معلومات هلمند یکی از ولایاتی بزرگ کشور است که بیش از یک دهه بدینسو به مثابه سنگر شکست ناپذیر در برابر لشکریان طاغوت قرار داشته و اشغالگران بیش از نصف تلفات را از این ولایت متحمل شده اند و به شمول جان آلن، مک کرستال، نیکولسن و … تعداد زیادی از جنرالان اشغالگران در مقابل مقاوت کفرشکن هلمندی ها به زانو در آمده اند.

این شهید ملا منان بود که به رهبری وی در ولایت هلمند هزران تن از صليبان به جهنم فرستاده شدند، در نتیجه مقاومت خستگی ناپذیر این ابرمرد، اشغالگران امریکایی و انگلیسی ولسوالی سنگین را دوزخ مسمی کردند.

ملا عبدالمنان شخص متواضع، فرمانبردار از اوامر رهبری و یک رهبر تاکتیکی نظامی بود که بر غیرت اخلاص، مديریت و هوشیاری وی دشمن نیز اعتراف می کند.

دشمن از سال‌ها بدینسو تلاش های زیادی را برای شهادت وی به خرچ داد و پلان های زیادی را طرح نمود و آرمان دیرینه ملا منان نیز همین شهادت بود، زیرا وی در یکی از بیانیه های مشهور خود تذکر داده بود « این ارمان من است که خون من د راه الله جل جلاله بریزد و در راه وی پارچه پارچه شوم» که بالاخره به این آرمان خود رسید  و در نتیجه یک حمله هوایی در  ولسوالی نوزاد آن ولایت به شهادت رساند، انا لله و انا الیه راجعون.

گرچه شهادت ملا عبدالمنان یک ضایعه جبران ناپذیر برای ملت مجاهد افغانستان خوانده می شود و دشمن شهادت وی را یک دست آورد بزرگ برای خود می داند، اما با توجه به تجارب گذشته شهادت وی تأثیر چندانی بر صفوف مجاهدین وارد نخواهد کرد؛ زیرا از اوایل تأسیس امارت اسلامی تا اکنون بخصوص از زمان اشغال صلیبی ده‌ها تن از مسوولان برجسته امارت اسلامی از جمله مؤسس و رهبر فقید مرحوم امیرالمومنین ملا محمد مجاهد، شهید امیرالمومنین ملا اختر محمد منصور، نائب امیر شهید عثمانی، نائب دوم شهید ملا عبیدالله و ده‌ها از رهبران نامور این صف به شهادت رسیده اند، اما این ابرمردانی شاگردانی را تریبه کرده اند، که توانسته اند جای آنها را به خوبی پر نمایند و خلل اندکی هم در صفوف شان رونما نگردیده است. به امید اینکه صف واحد مجاهدین هلمند نیز کما فی سابق منظم تر و نیرومند شود.

اړوند مطالب

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Close